Viktor Frankl és Alfred Adler pszichiáterek is az egészséges mentális fejlődés előfeltételeit kutatták, azaz, milyen általános kritériumok szükségesek ahhoz, hogy az ember megőrizhesse mentális egészségét, és 3 alapelvet fogalmaztak meg, a már sokat emlegetett Paul CH. Donders által írt, Rezíliencia című könyveben:
1.Ismerjük meg, fejlesszük, és kamatoztassuk természetes képességeinket és adottságainkat.
2.Keressük meg helyünket a társadalomban és töltsük be.
3.Találjuk meg a hétköznapok értelmét.
(Megjegyzés: szó szerint idézve a könyvből 69.oldal.)
Azt a következtetést vonták le, hogy aki a mindennapi munkájában energiaforrásra talál, az jobban felül tud emelkedni, a kritikán, kríziseken, változásokon. Ráadásul, aki napi szinten használja természetes képességeit, hosszú távon sokkal termékenyebbnek is bizonyult.
Ez a rezíliencia kompetencia az egyik legkönnyebben fejleszthető és az egyik leghasznosabb is, viszont korántsem olyan egyértelmű, mint gondolnánk. Különbséget kell tenni ugyanis a velünk született és a szerzett képességek között.
A velünk született képességek természetesek, de sokszor kihasználatlanok, míg a szerzett képességek használata sokszor nem igazán tölt fel energiával minket.
A kérdés pedig egyáltalán, hogyan ismerjük fel ezeket a képességeket?
A válasz, mint szinte mindig most is az önismereti munka és az egyéni fejlesztés, valamint a hobbi. Tudom, hogy folyamatosan a hobbit hozom fel megoldásképp, de azt tapasztalom az embernek nem kell, hogy a munka legyen a hobbijuk, viszont hobbival rezíliensebbé válik a személyiség.
Az egyik kedvenc idézetem a Mátrix című filmből, az a rész, mikor az Építész elmagyarázza Neónak, hogy az első Mátrix tökéletes volt (Mennyország), de az emberi agy nem tudta elviselni, feldolgozni, befogadni azt. Számomra az eddigi tapasztalataim azt sugallják, az emberi agy probléma központú. Csak problémával tud fejlődni és folyamatosan problémamegoldásra törekszik. Azaz, ha nincs probléma, kreál. Személyes véleményem, hogy a lelki, szellemi, mentális problémák is a valós, megoldásra váró probléma hiányból fakadnak. Mivel a civilizált társadalmakba nem kell megküzdenünk a hétköznapi dolgokért, ezért nem is biztos, hogy értékelni tudjuk a jó dolgunkat és a kényelmet, valamint megfelelően kamatoztatni a kényelem miatt felszabadult időt és energiát. Ezt az űrt tölti ki a hobbi.
Akinek van hobbija sokkal tovább marad friss, van célja, van értelme a szabadidejének és azt hasznosan is tudja tölteni. A japán ikigai nem mindenkinek adatik meg, de nem is kell, hogy a munka legyen a hobbink, ha van külön tere a pénzkeresetnek és a kreativitásnak.
Kép forrása: https:/hrdoktor.blog.hu/2018/07/30/sikeresemberektitka
- Számomra a hobbi adja meg egyéni szinten a lehetőséget a velem született képességeim kamatoztatására és erre meglehetősen később bukkantam csak rá. A pszichológia szeretete és az írás is későn talált meg, csak úgy, mint az arcápolás és a sminkelés.
- A helyem viszont a bloggal gyorsan megtaláltam a társadalomban és a kamatoztatni is tudom a Notino.hu támogatásával, akik hatalmas teret engednek a kreativitásomnak.
- A hétköznapoknak számomra munkától és családi állapottól függetlenül is van értelme, hiszen a saját szórakozásomra, fejlesztésemre és képességeim kamatoztatására készítem írásaim, és foglalkozom az öngondoskodás egy hasznos szegletével, a tudatos arcápolással.
A fényvédelem népszerűsítése egy személyes projektem a blogon belül, amiben én személy szerint tökéletesen kamatoztatni tudom mind a velem született, mind a tanult képességeim. Itt hívom fel a figyelmed, hogy a bejegyzés reklámnak minősül és a Notino.hu támogatásával készült.
A fényvédők két csoportjának (fizikai-kémia) részletes bemutatása már nagyon sokszor téma volt, de a lényeg, hogy nincs egy fényvédő mind felett.
A mai bejegyzésemben hozott termék, egy rendkívül kényelmes formulájú, kémiai fényvédő a Daylong Sennsitive, spf 50-es napozó fluid azaz folyadék, amiben a fő összetevő az az octinoxate, amit én speciel kerülök. Nem azért, mert bármi baj lenne ezzel az összetevővel, hanem mert hoztam egy tudatos döntést annak érdekében, hogy csökkentsem a rendelkezésemre álló választások körét. Többször írtam, hogy a fizikai fényvédők mellett köteleztem el magam, de ez nem jelenti azt, hogy ezt a kémiai fényvédőt nem használtam el jó szívvel. A fényvédelemben ugyanis a legfontosabb tényező, hogy a napnál bármi jobb. Nincs olyan összetevő, ami káros lenne akár hosszabb távon is az egészségünkre, mivel azok nem kerülhetnének forgalomba. Itt inkább elvekről és prioritásról beszélünk. Az fent említett octinoxate-val kapcsolatban felmerült, hogy ösztrogén jellegű hatása lehet, amit érdemes kerülni gyerekeknél, terhes nőknél, de ezt semmilyen hiteles tanulmány nem bizonyítja. Palauban is azért tiltották be, mert károsítja a korallokat, nem az egészségre gyakorolt hatása miatt. Ez az összetevő semmivel sem rosszabb, mint bármelyik másik fényvédő összetevő, egyszerűen rengeteg választási alternatíva van. A formulája viszont mint már említettem rendkívül kényelmes, és mivel nem hagy fehér réteget és jól lehet rá sminkelni kifejezetten népszerű. Ez a termék ár-érték arányban is kiváló (50 ml 7540 Ft.) és az egyetlen dolog, amire figyeli kell a kémiai mivoltja miatt, hogy a felkenéstől számított 30 perc után mennyünk vele napra, mert annyi kell neki a teljes védelemhez. Erre a fényvédőre is vonatkozik, hogy ha aktívan napon vagyunk (nem tűző napfényen, hanem szabad ég alatt), akkor 2 óránként újra kell kenni, de ha irodában dolgozunk, akkor ez nem szükséges.
Összefoglalva, a legjobb fényvédő, amit szeretettel és megfelelően használunk, és nem spórolunk vele az ára miatt, Ha tehát meg van a legkényelmesebb formula, ne tántorítson el minket az összetevőlista. Ha a bőrünk szereti, akkor semmi gond nem lehet. Meg hát mi lehet nagyobb gond, mint a melanóma.
Amiről pedig nem szabad elfelejtkezni, hogy nyáron az ajakápolás is extra figyelmet igényel, ezért egy kedvenc koreai márkám ajakápolóját is ajánlom a fényvédő mellé, a Holika Holika Good Cera hidratáló ajakbalzsamját. Ráadásul hangolódásképp, mert a márka 2 hidratáló termékével folytatom a rezílienciafejlesztő bejegyzés sorozatom, képességeink fejlesztése témakörben.
Köszi, hogy elolvastál, üdv: Natulcien.